Sukces młodego krakowskiego artysty – Grzegorza Zaricznego

 

Film Grzegorza Zaricznego pt. „Gwizdek” wygrał konkurs obrazów krótkometrażowych Sundance. Jest to największy festiwal na świecie produkcji niezależnych. Grzegorz Zariczny w grudniu 2012 roku otrzymał od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Grzegorz Zariczny urodził się w 1983 roku w Kokotowie pod Krakowem. Reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego ukończył w 2012 roku. W tymże też roku zrealizował film fabularny „Nasza zima zła”. Za ten film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w konkursie „Młode Kino Polskie” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszym jego sukcesem w roku 2010 był nagradzany w Polsce oraz na świecie film fabularny „Marysina Polana”. Film ten był realizowany w trakcie kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

„Gwizdek” jest historią o chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem. Na co dzień pracuje fizycznie, natomiast w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej klasy B. Film ten opowiada o wkraczającym w dorosłość mężczyźnie, który za wszelką cenę stara się popchnąć swoje życie do przodu. Ten dokumentalny portret pokonał w rywalizacji o nagrody dzieła uznanych twórców, m.in. Morgan Spurlock oraz Michael Almereyda.

Film dokumentalny Gwizdek wyreżyserował w 2012 roku. Film „Gwizdek” został wyreżyserowany w 2012 roku i już otrzymał m.in.

Nagrodę główną w konkursie polskim filmów krótkometrażowych podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty oraz
Nagrodę Jantar za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny podczas 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.