Plebiscyt MadiaTory 2012 w Krakowie

 

W plebiscycie MediaTory studenci co roku przyznają dziennikarzom tytuły takie jak AuTORytet, TORpeda, DetonaTOR, AkumulaTOR, InicjaTOR, nawigaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR oraz ObserwaTOR. Wczoraj nagrody te zostały wręczone po raz szósty w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Liczba głosujących wynosi ok. 10 tys. (z 18 uczelni w Polsce). W sumie było czterdzieści nominacji oraz dziewięciu laureatów. Każdego roku studenci dziennikarstwa w Polsce w plebiscycie MediaTory wybierają odważnych, rzetelnych i ich zdaniem najlepszych dziennikarzy. AuTORytet jest najważniejszym wyróżnieniem spośród tych, które zostały wyżej wymienione. W poprzednich latach otrzymali go Hanna Krall, Kamil Durczok, Bogdan Rymanowski, Monika Olejnik i Wojciech Mann. W tym roku zwyciężył Marek Niedźwiecki, dziennikarz muzyczny Programu III Polskiego Radia.

Również inny dziennikarz z Polskiego Radia został nagrodzony. AkumulaTORem został komentator sportowy Programu I Tomasz Zimoch. Otrzymał nagrodę za barwne, pełne energii relacje podczas Euro 2012.

Nagrody otrzymali też dziennikarze innej stacji Radiowej – RMF FM. Konrad Piasecki otrzymał NawigaTORa, zaś Krzysztof Berenda TORpedę.

Za niekonwencjonalne materiały w programie „Czarno na białym” statuetkę InicjaTORa otrzymał Wojciech Bojanowski. Z kolei ProwokaTOR trafił do Szymona Hołowni, u którego studenci cenią konsekwencję w jego poglądach oraz odważne odejście z „Newsweek’a”.

ReformaTOR został wręczony za akcję Gazety Wyborczej „Energia Kobiet”. Tomasz Patora z kolei otrzymał DetonaTORa za dokument „Afera solna”.

Ostatnim laureatem jest Wojciech Jagielski. Otrzymał ObserwaTORa za książkę „Wypalanie traw”. ObserwaTOR przyznawany był w tym roku po raz pierwszy.