Magazyn niewybuchów przy ulicy Wrocławskiej

 

Dowództwo 6. Brygady Powietrznodesantowej zamierza postawić magazyn niewybuchów przy ul. Wrocławskiej, gdzie mieści się ich jednostka.

Mieszkańcy tej części miasta obawiają się wwożenia do centrum miasta bomb, które mogą w każdej chwili eksplodować. Pojawiają się głosy, że wojsko dysponuje terenami poza miastem i tam mogłyby powstać tego typu magazyny. Już są zapowiedziane interwencje w tej sprawie u władz Krakowa, jak i w dowództwie Wojska Polskiego.

Dowództwo 6. Brygady Powietrznodesantowej uważa, iż budowa magazynu dla niewybuchów będzie ułatwieniem funkcjonowania patrolu rozminowania.

W ubiegłym roku saperzy wyjeżdżali do usuwania niewypałów w Małopolsce 213 razy. Ulokowanie magazynu na terenie jednostki przy ul. Wrocławskiej byłoby lepsze niż jeżdżenie nawet z małymi niewybuchami na poligon znajdujący się 160 km od Krakowa. Jest także zapowiedź, iż w magazynie wyjątkowo niebezpiecznych materiałów wybuchowych nie będzie. Z dużymi niewybuchami i niewypałami saperzy nadal będą jechać na poligon. Magazyn posiada specjalną konstrukcję oraz spełnia normy bezpieczeństwa, więc mieszkańcy pobliskich domów nie mają czym się martwić.